E spor Lisansı Nasıl Alınır

Esporcu lisansı alabilmek için son zamanlar da, epey yoğun ilgi gösteren amatör sporcuların bilmesi gereken ilk husus, belgenin tamamen ücretsiz olarak il gençlik ve spor bakanlığı tarafından alınabilecek olması. Bulunduğunuz ilin gençlik ve spor müdürlüğü merkezlerine, lisanslı esporcu lisansı almaya gitmeden önce birkaç basit evrak toplamanız yeterli olacaktır.

Esporcu lisansı alabilmek için gerekli evraklar

  • T.C kimlik numarası beyanı. ( Kimliğinizde T.C kimlik numaranız yazıyor ise, kimlik ve kimlik fotokopisi ile başvuru yapabilirsiniz. T.C kimlik numaranız yazmıyor ise E-Devlet’ ten detaylı kimlik fotokopisi alabilir yada bağlı olduğunuz il müdürlüğünden vukuatlı nüfus kayıt örneği çıkarttırabilirsiniz.
  • 2 Adet vesikalık fotoğraf. ( Fotoğraflarınızın son 6 ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir. )
  • Sağlık raporu. ( Sağlık raporlarını, devlet hastaneleri, verem savaş dernekleri ve özel hastaneler yada polikliniklerden alabilirsiniz. Sağlık raporunuzu çıkarmadan önce, dijital oyunlar için istediğinizi belirtmeyi unutmayın. Bilgisayar başında oturmanıza engel olacak bir rahatsızlığınız olmaması ve tescillenmesi gerekiyor.
  • Doldurulmuş tescil fişi. ( Tescil fişi bulunduğunuz, il gençlik ve spor müdürlüklerinde tarafınıza verilecektir.)

Esporcu lisanları, her ilin gençlik ve spor müdürlüğünden temin edilebilir. Başvuru yapmak için nüfusa kayıtlı olduğunuz ilde olmanıza gerek yok. Özellikle şehir dışında bulunan ve öğrenim gören öğrencilerin ya da çalışanların, Esporcu lisansı çıkarması için çıkarılan yasada, sadece oyunların değil devletinde Espora verdiği önemi görmekteyiz.

Özellikle 18 yaşın altındaki Esporcular için evraklarının tescili aileleri ya da menajerleri tarafından yapılabiliyor. Gelişmekte olan sporlar federasyonuna bağlı olan esporcular, lisanlarını aldıktan sonra profesyonel takımlarda ve liglerde kendilerine yer edinebiliyorlar. Bağlı olduğunuz ilin gençlik ve spor müdürlüklerini Buradan öğrenebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın