En Çok Oynanan E Spor Oyunları

Dünya genelinde bir çok oyun rekabetçi karşılaşma sistemine sahip olsada, en çok oynanan e spor oyunları arasında, üç adet oyun bulunmakta. Gerek yok sistemleri gerek ise rekabetçi ve takım oyununa ihtiyaç  duyulan bu oyunlarda profesyonel spor takımlarınında yer aldığını görmek mümkün.

2017 yılı en çok oynanan e spor oyunları
League of Legends
League of legends bir rol yapma oyunu. Şuan itibari ile birbirinden farklı 137 şampiyon seçimi ile oynanabilen oyunun devamlı olarak 3 oyun modu aktif bulunuyor. Klasik beşe beş dediğimiz sihirdar vadisinde, beş farklı rol ile oyun oynanmakta. Alt koridorda nişancı ve destek rolü, orta koridorda ağırlıklı olarak yetenek gücü taşıyıcıları, üst koridorda saldırı gücü yada tank şampiyonları, ormanda ise tarafsız canavarları keserek takımının koridorlardaki dengeyi bozmasını sağlayan orman oyuncuları şeklinde oluyor.
Profesyonel olarak 4 lige sahip olan lol, espor karşılaşmalarınıda beşe beş sihirdar vadisi haritası üzerinde oynatmakta. her takımın beş yasaklama hakkı bulunan oyunda, Türkiye şampiyonluk liginde Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray gibi köklü spor kulüplerini de görmek mümkün.

Counter Strike Global Offensive
Dünya üzerinde en çok sevilen fps oyunlar arasında bulunan cs go, çatışma, silah tepmekleri ve gerçekçilik konusunda da rakiplerinin açık ara önünde. ESL adında profesyonel bir ligi bulunan oyunda, sürekli düzenlenen turnuvalar ve ülkeler arasındaki karşılaşmalarıda görmek mümkün. Türkiye ekibinin bir Dünya şampiyonluğu elde ettiği Cs go da takımlar üçer adet harita yasaklayıp, rasgele bir harita üzerinde beşe beş şekilde karşılaşmalarını 16 raundluk maçlar üzerinden tamamlanıyor.

Rocket League
Rocket league şuana kadar gelmiş geçmiş en değişik ve sevilen oyunlardan bir tanesi. üçe üç, beşe beş, ikiye iki, bire bir futbol müsabakalarının sergilendiği oyunda, karşılaşmaları arabalar ile yapıyorsunuz. Kapalı bir halı saha profilini andıran oyunda, belirli yerlerde sürekli olarak çıkan nitro güçlendirmelerini alarak havaya zıplayabilir ve birbirinden güzel vuruşlar gerçekleştirebilirsiniz.

Her yıl yüzlerce firmanın oyunları espor ve oyun severlerin beğenisine sunuluyor. Fakat birbirinden güzel oyunlar arasında Cs go gibi bir nostalji ve 7 yıllık geçmişi olan League og legends gibi oyunların hala ayakta kaldığını görmek güzel. Bu oyunların bu kadar çok sevilmesinin en büyük sebeplerindne biri profesyonel liglere ve espor kulüplerine sahip olmalarıdır elbette.

Bir Cevap Yazın