Etiket arşivi: orta

Orta koridor nasıl oynanır ?

Orta koridor haritanın tam ortasında bulunan ve rakibin ana merkezine en kısa yoldan gitmenizi sağlayan koridordur. Orta koridorda sizin takımınızdan ve rakip takımdan birer kişi karşı karşıya gelerek oynar. Orta koridor iki tarafı da açık olan tek koridordur, bu yüzden lehinize ve aleyhinize birçok gank girişimine hazır olmalısınız.Orta koridorun rakibin ana merkezine giden en kestirme yol olduğunu söylemiştim. İşte bu yüzden bu koridor sadece orada oynayan için değil, takımın diğer üyeleri için de çok önemli. Oyunda belirli bir dakikaya gelindiğinde herkes buraya yüklenip oyunu çabucak bitirmek isteyecektir. Bu gibi durumlarda neler yapmanız gerektiğini yazının ilerleyen kısımlarında açıklayacağım.Oyunun şu an ki metasında orta koridor üzerinde genel olarak kısa sürede yüksek hasar verebilen ve büyü hasarı kullanan şampiyonlar oynanmaktadır. Orta koridorda oynayan şampiyon; oyunun sonunda, takımın hasar verme ve rakip takımın mobilitesine zarar verme gibi önemli görevleri üstlenmek zorundadır. Seçilen şampiyonunun mutlaka yüksek CC ve hasar verme özellikleri bulunmalı, kaçma ve kovalama gibi şeyleri en üst düzeyde yapmalıdır.
Orta koridor genel olarak cs yani farm yapma üzerine kuruludur. Bu lane’e uygun olan şampiyonlar ‘’farma aç’’ dediğimiz iş yapması için iyi bir build’i olması gereken şampiyonlar olduğundan oyuncuya çok iş düşer. Yeteneksiz bir mid lane oyuncusu rakip takımı hasarsız bırakarak oyun dengelerini kendi takımının aleyhine çevirebilir.Birçok orta koridor şampiyonu yüksek hasar ve CC içeren yeteneklere sahiptir. Bu da sizi takım savaşlarında etkili kılar. İyi bir kitle kontrolü ile rakip sizden üstün olsa bile onlara hiç beklemedikleri anda saldırıp, en iyi oyuncularını saf dışı bırakabilirsiniz. Oyunun daha erken dakikalarında ise ortada bulunmanızın avantajını da arkanıza alarak top ya da bot lane’e iyi ganklar alabilir ve takımı az da olsa rahatlatabilirsiniz.
Kısacası orta koridorda oynayan bir oyuncunun üstüne çok fazla yük binmektedir. Takım savaşlarını sırtlamak ve rakibe hasar verme işleri kolay değildir. Bu yüzden eğer oyuna yeni başladıysanız midden uzak durmanızı tavsiye ederim. Eğer yeteri kadar kasamazsanız, oyunun kaderinde büyük değişimlere yol açarsınız…