Etiket arşivi: oyun

Adc nasıl oynanır?

İlk ve en önemli maddemiz: FARM YAPMAK (Minyon kesmek)! ADC’ nin oyunu taşıyabilmesi için hayati önem taşıyan minyon farmı yapma, her ADC’ nin farz olarak yapması gerekenler arasında. Farm yapın, doğru eşyalar çıkın ve oyunu taşıyın. Unutmayın ki bu oyundaki en temel altın kasma biçimi farm yapmaktır. Ne kadar farmınız varsa o kadar iyisiniz demektir.

Koridor safhasındayken minyonlara son vuruş yapmak son derece önemli. Buna bir şekilde alışmanız gerekiyor. Boş zamanlarınızda özel oyun açıp bol bol pratik yapmanızı öneririz. Hiç eşyanız yokken minyon kesmek ne kadar zor olsa da kaçırdığınız her minyon için küfretseniz haklısınız. Supportunuzla Duo girdiyseniz ya da bir şekilde sesli iletişim kurabiliyorsanız (Skype, TS) belirli aralıklarla supportunuza karşı tarafın ne kadar farm yaptığını sorun. Bunu supportunuza sorma nedeniniz, sizin tamamiyle minyon kesmeye odaklanmanız gerektiğidir. Maçın başında olabildiğince minyon kesin. Harita kontrolü ve diğer analiz gerektiren şeyler supportunuzun görevidir. Unutmayın farm kontrolü sizde, harita kontrolü supportunuzdadır. Bu yüzden supportunuz size bir talimat veriyorsa onu dinleyin. Ve şu da önemli bir dipnot olsun. 15 minyon bir kill demektir. O yüzden kill almaya çok da kafa takmayın. İsterseniz hiç killiniz olmasın, farmınız iyiyse sıkıntı yok demektir. Profesyonel arenada 20 dakikada en az 150 farm yapılır. Bunu da aklınızdan çıkartmayın. Bu sayı çoğunlukla aşılıyor fakat sizin ilk hedefiniz bu olmalı.

Koridorunuzu çok fazla ittirmeyin. Çok fazla önde durursanız, ormancılar için iştah açıcı bir yem olursunuz. Minyon dalgalarının kontrolünü iyi ayarlamanız gerekiyor. Çok öndeyseniz sadece son vuruşları yaparak koridoru sıfırlayabilirsiniz. Ve mümkün olduğunca rakip taraftaki çalıda totem bulundurun ki rakip ittirdiğinde, solo tarafından ani bir ışınlanma ile 3′ e 2 pozisyondan kill ya da killer alın.

Eşya seçimleri olarak ADC’ lerin tipik eşya seçimleri vardır. Gerek A.M.K Kılıcı olsun, gerek Coşku olsun… Belli bir zamanla hasarınızı ve saldırı hızınızı arttırdıktan sonra oyunun gidişatına göre eşya seçmelisiniz. Karşı tarafta çok fazla tank var ise 4. veya 5. eşya olarak Zırh Delme eşyaları tercih etmelisiniz. Tamam, hasarınız ve saldırı hızınız yüksek ama karşısı da bir o kadar tanklaştığı için buna ihtiyaç duyarsınız. Karşıda size odaklanan suikastçi ya da suikastçiler var ise Cıva Yatağan tarzında bir eşya gayet mantıklı bir seçim olacaktır. Bu sayede kitle kontrol etkilerinden kurtulabilir daha uzun süre hayatta kalabilirsiniz. Oyunun son safhalarında Koruyucu Melek çıkmak da saçma değil, hatta çok mantıklı olabilir. Zira bir takım savaşında fazlaca hasar verip öldükten sonra da tekrar dirilip hasar vermeye devam etmek takım savaşını kazandıracak bir etmendir. Ancak şunu da unutmayın. Koruyucu Melek’ in bekleme süresi 5 dakikadır. Yani bir takım savaşında aktif hale geldikten sonra hemen bir takım savaşı daha olursa hiçbir işe yaramayacaktır. Bu nedenle aktif olduktan sonraki zamanı iyi analiz etmelisiniz. Hemen bir takım savaşı olabilir mi ya da ani bir şekilde yakalanabilir miyim? Bunu analiz ettikten sonra Koruyucu Melek’ i satabilir, yerine hasarınızı arttıracak başka bir eşya seçebilirsiniz.

Pozisyon alın ki takım savaşlarında daha çok hasar verebilin. ADC ne kadar hayattaysa rakibe verilen hasar o denli artar. Bunun için supportunuzdan ya da takımınızın tanklarından medet ummayın. Siz pozisyon alabilirseniz zaten takım arkadaşlarınızın sizi korumasına gerek kalmayacaktır. Bu konu çabucak halledilebilecek bir konu değil. Zaten pozisyon alabilen bir ADC her şekilde takıma maçı kazandırır. Bunu sürekli olarak çalışmanız gerekiyor. Her maç durduğunuz yere dikkat edin, tehlikeleri düşünün, pozisyonunuzu alıp hasarınızı verin ve maçı takıma kazandırın.

Orta koridor nasıl oynanır ?

Orta koridor haritanın tam ortasında bulunan ve rakibin ana merkezine en kısa yoldan gitmenizi sağlayan koridordur. Orta koridorda sizin takımınızdan ve rakip takımdan birer kişi karşı karşıya gelerek oynar. Orta koridor iki tarafı da açık olan tek koridordur, bu yüzden lehinize ve aleyhinize birçok gank girişimine hazır olmalısınız.Orta koridorun rakibin ana merkezine giden en kestirme yol olduğunu söylemiştim. İşte bu yüzden bu koridor sadece orada oynayan için değil, takımın diğer üyeleri için de çok önemli. Oyunda belirli bir dakikaya gelindiğinde herkes buraya yüklenip oyunu çabucak bitirmek isteyecektir. Bu gibi durumlarda neler yapmanız gerektiğini yazının ilerleyen kısımlarında açıklayacağım.Oyunun şu an ki metasında orta koridor üzerinde genel olarak kısa sürede yüksek hasar verebilen ve büyü hasarı kullanan şampiyonlar oynanmaktadır. Orta koridorda oynayan şampiyon; oyunun sonunda, takımın hasar verme ve rakip takımın mobilitesine zarar verme gibi önemli görevleri üstlenmek zorundadır. Seçilen şampiyonunun mutlaka yüksek CC ve hasar verme özellikleri bulunmalı, kaçma ve kovalama gibi şeyleri en üst düzeyde yapmalıdır.
Orta koridor genel olarak cs yani farm yapma üzerine kuruludur. Bu lane’e uygun olan şampiyonlar ‘’farma aç’’ dediğimiz iş yapması için iyi bir build’i olması gereken şampiyonlar olduğundan oyuncuya çok iş düşer. Yeteneksiz bir mid lane oyuncusu rakip takımı hasarsız bırakarak oyun dengelerini kendi takımının aleyhine çevirebilir.Birçok orta koridor şampiyonu yüksek hasar ve CC içeren yeteneklere sahiptir. Bu da sizi takım savaşlarında etkili kılar. İyi bir kitle kontrolü ile rakip sizden üstün olsa bile onlara hiç beklemedikleri anda saldırıp, en iyi oyuncularını saf dışı bırakabilirsiniz. Oyunun daha erken dakikalarında ise ortada bulunmanızın avantajını da arkanıza alarak top ya da bot lane’e iyi ganklar alabilir ve takımı az da olsa rahatlatabilirsiniz.
Kısacası orta koridorda oynayan bir oyuncunun üstüne çok fazla yük binmektedir. Takım savaşlarını sırtlamak ve rakibe hasar verme işleri kolay değildir. Bu yüzden eğer oyuna yeni başladıysanız midden uzak durmanızı tavsiye ederim. Eğer yeteri kadar kasamazsanız, oyunun kaderinde büyük değişimlere yol açarsınız…

Ormancı ile nasıl oyun taşınır ?

Eğer kendinizi bulunduğunuz ligdeki oyunculardan yüksek görüyorsanız ve bu ligden bazı yeteneksiz oyuncular yüzünden çıkamıyorsanız bu konu tam size göre..

Öncelikle kendinize bir rol belirlemeli ve bu rolde sürekli olarak oynamalısınız. Zamanla bu rolde kendinizi geliştirerek bir oyunu belkide uygun herolarla tek başınıza taşıyabilirsiniz.

Gelelim hangi rolü seçmeniz gerektiğine. Ben Orman rolünü öneriyorum. Eğer ormandaysanız takımınızda çok büyük etkiler yaratabilir attığınız başarılı baskınlarla sadece skor değil rakibe büyü harcatarak takım arkadaşlarınıza katkıda bulunabilirsiniz. Etkili baskın atmak için sürekli koridorları takipte kalıp büyü harcayan rakiplerin koridoruna öncelik gösterebilirsiniz. Bir de counter jung olayı var tabi bu durumu rakip takımın ormancısı oyunun ileri dakikalarında güçlü olabiliyorsa oyunun erken dakikalarında ona ormanda sıkıştırmalar yaparak ormanındaki büyük canavarları çalarak kasılmasına engel olabilirsiniz.
Eğer rakip ormancı biraz daha baskın yonelik erken dakika şampiyonuyla ‘lee sin gibi’ bu seferde onun ormanındaki görüşleriniz sayesinde ona yakın oynayarak onun desteğe gittiği sırada arkasından giderek counter baskın denilen olayı yapabilirsiniz.

Eğer takım arkadaşınız çok fazla itiyorsa ve sizde takım arkadaşınıza baskına gitmekte zorlanıyorsanız ninja baskın denilen olayı uygulayabilrisiniz bu olaydada takım arkadaşınızın bulunduğu koridorun ‘top-bot da uygulanabilir’ kulenin altından sinsice çimene girerek orada 20-30 saniye civarı bekleyip takım arkadaşınıza pasif oynamasını söyleyebilirsiniz böylece rakibin her hangi bir boş anında üzerine atılarak rakibe büyü harcatabilir yada öldürebilirsiniz.

Hızlı Lig Atlamanın Yolları

9 ALTIN DEĞERİNDE KURAL
1)Hatalarınızdan ders çıkarın.
Aynı hataları tekrarlamamaya çalışın.
Ölürseniz sizin hatanız başkasının değil takım arkadaşlarınıza suç atmayın.
Maç tekrarlarınızı izleyin hatalarınızdan ders çıkarın.
Sadece skor odaklı oynamayın FARM önemli!!
Global görevlere önem verin.
Geriye düşerseniz güvenli bölgede oynayın.(Kule altı vb..)
Çeşitli avantajlar yakaladığınızda kullanın.(ejderha,baron,skor vb..)
2)Eşya dizilimi önemli
Her eşyanın ne işe yaradığını öğrenmeyi deneyin.
Şampiyonunuzu seçtikten sonra karşınızdaki şampiyona göre eşya dizilimlerinizi düşünün.
Rün ve kabiliyetlerinizi düzeltin önem gösterin.
3)Gereksiz yere sohbet’i kullanmayın.
Takım arkadaşlarınıza olumsuz cümleler söylemeyin hatta gerekirse pozitif cümleler ile moral vermeye çalışın.
Küfür etmeyin.
Size küfür edildiğinde susturma seçeneğini kullanın.
4)Şampiyon seçimi ban ekranı
En fazla 2 koridor oynayın ve oynadığınız koridorda ustalaşmaya çalışın.
Her zaman zor şampiyonları oynamayı denemeyin basit şampiyonlar deneyin.
Unutmayın siz oynadığınız şampiyona ne kadar hakim olursanız counterpick yeseniz dahi o koridoru kazanabilirsiniz.
5)Her zaman gelişmeye özen gösterin.
Fazla oyun atın.
Şampiyonların yeteneklerini kavrayın.
Profesyonel oyuncuları izleyin.
6)Yama notları’na dikkat edin
Hangi şampiyonun güçlendip zayıflatıldığına bakın.
7)Totem ve Mini Harita
Nerelere totem atılması gerektiğini öğrenin.
Mini haritayı 4-5 saniyede bakmaya çalışın.
Haritayı izleyerek takım arkadaşlarınızı uyarın.
8)Oyunlardan sonra küçük aralar verin
Kalkıp gezebilirsiniz evin içinde ya da su içebilirsiniz bu sizin dikkatinizi yeniden toplamanıza yardımcı olacaktır.
Oyunu kaybettiyseniz sinirliyseniz sinirleriniz yatışana kadar mümkünse oyuna girmeyin.
9)Sinirlenmeyi bırakın
Tilt olup moralinizi bozmayın bu sizin oynunuzuda etkiler.
Oyuna odaklanın.
Birisi skorunuzu alırsa sövmeyin.

Lol Oyun Modları Nelerdir ?

Kalıcı Oyun Modları
Sihirdar Vadisi
Bildiğimiz klasik oyun haritamız hem normal oyun hemde dereceli oyunun oynandığı mod neyse konumuzu çok dağıtmadan geri dönelim.
Kısaca anlatacak olursak 5v5 oyun modudur ve amaç karşı nexus kulesini patlatmaktır.Ama bu iş bu kadar basit değil öncelikle oyunun erken safhasında(0-20 dk)farm yapmalısınız bunun en güzel rahat yoluda son vuruş atmaktır ve buda bu kadar kolay olmayacaktır çünkü karşınızda sizin açığınızı bekleyecek size saldırmak isteyen düşmanlarınız var ve onlardan kaçarak minyon kasmanız gerekir. Oyunda genellikle 20.dakikadan sonra takım savaşları başlar çoğunlukla midde 5v5 takım savaşları oyunun en eğlenceli bölümüdür genellikle bunun yanında yapmanız gereken global görevlerinizde var ejderha kesmek baron kesmek vb.
Bu aşamaları geçtikten sonra oyunu kazandıysanız büyük bir zevk ve haz alacaksınız.Yaklaşık oyun süresi 30-40 dk
Sonsuz Uçurum(A.R.A.M)
Bu oyun modu kısa vakitleri olan oyuncular ya da eğlenece amacıyla giren kişiler için bire bir rasgele şampiyon
veriliyor size bir zaman en sevdiğiniz ve aramda oynamaktan zevk alınan şampiyonlar bazende en sevmediğiniz aramda bir işe yaramayan işlevselliği olmayan şampiyonlar gelecek ama durun tabikide üzülmek yok RiotGame bununda bir yolunu düşündü ama genede bir kumar bu olayımızda zar atıyorsunuz yine rasgele bir şampiyon veriyor iyi ve ya kötü tabikide bu zar sayınızı biriktirebiliyorsunuz. Şöyle dediğinizi duyar gibiyim hadi istediğimiz şampiyon geldi zar attığımızda oyundan biri çıktı bununda önüne geçtiler zarınız size iade ediliyor yeniden şansınızı deneyebiliyorsunuz.Oyunun içeriğinede gelecek olursak tek bir koridorda 5v5 savaşıyorsunuz sadece amacınız sadece eğlenmek ve karşı nexusu patlatmak bu oyun modunda sihirdarlar fazla para ile başlar ve 3.seviye olarak başlarsınız.
Uğursuz Koruluk
3v3 savaş modudur bu haritada sihirdar vadisinden daha fazla miktarda para ile başlarsınız.Bol bol kan ve aksiyon yaşanan bu haritada sunak ve Baronun yerine Zehirçene bulunur.Bu haritamızın merkezi diğer haritalarda olduğu gibi orta koridor aksine ormandır.
Biraz sunaklardan bahsedelim.Uğursuz Koruluk’un ormanında, onları kontrol eden takıma bonus veren iki sunak bulunur. Bir sunağı ele geçirmek, her minyon öldürüldüğünde fazladan altın kazandırır. İkisini de ele geçirmek ise saldırı ve yetenek güçlerine büyük bonuslar verir.
Ele geçirilen bir sunak birkaç dakikalığına kilitlenir, rakip oyuncuların kontrolüne giremez.
Tabi sunaklara detaylı değinmişken Zehirçeneye değinmezsek darılmazmı bize
Uğursuz Koruluk’un en güçlü canavarı olan bu devasa, hortlamış örümcek; tüm bir takım için bile büyük bir tehlike oluşturur. Zehirçene’yi yenmek tüm takıma altınla beraber fazladan saldırı hızı, beklemesinde azalma, can ve mana yenilenmesinde hızlanma verir.