Etiket arşivi: top

Üst koridor nasıl oynanır ?

Top Lane, yani üst koridor; dayanıklılığın ön planda olduğu ve bana kalırsa tercih şekline göre oyunun kaderini belirliyebilecek bir lane. Aslında oyundaki çoğu şampiyonu üst koridorda görebiliriz. Bahsetmek istediğim şeyde aslında bu Nişancı ve Destek seçimleriniz sınırlı, Orta koridor seçimleriniz sınırlı ancak Üst koridorda işler bu şekilde yürümüyor, Şampiyon havuzunun en aktif olarak kullanıldığı yer üst koridordur.En önemlisi şampiyon bilgisi. Oynayacağınız şampiyon hakkında bilmediğiniz hiç bir şeyin olmaması gerekiyor. Ve tabiiki karşınızdaki şampiyon için de geçerli bu. Eğer karşınızdaki şampiyonun yetenek kitini bilmiyorsanız başarı şansınız oldukça düşecektir.İlk olarak Jungler tehditinden bahsetmek istiyorum. Koridorun uzun olması sebebiyle gank potansiyeli yüksek bir koridordur üst koridor. Yanınızda sizi koruyacak bir desteğiniz de yoktur(Bitkinlik, Kalkan vs.) bu yüzden yapayalnızsınızdır ve tek dostunuz altınızdaki şampiyonun mobilliği hariç “sıçra”dır. Bunuda öyle bol keseden kullanamazsınız çünkü bekleme süresi yüksektir. Bu yüzden totem kullanmalısınız.

Lane nedir?

Orta Koridor(Mid Lane)
Üst Koridor(Top Lane)
Orman(Jungle)
Aşağı Koridor(Bot Lane)
Ad=Saldırı Gücü
Adc=Saldırı Gücü Taşıyıcısı
Support=Destek
Ap=Yetenek Gücü
Apc=Yetenek Gücü Taşıyıcısı
Hybird=Yetenek Gücü+Saldırı Gücü
Tank=Tank
OffTank=Yarı tank
Assassin=suikastçı
Skill shot=Yetenek Atışı

LANE(KORİDOR)
Öncelikle üst koridoru ele alalım.Çoğunlukla 2 tankın mücadelesini görürüz.İkiside kendi takımının önünde durup tüm yetenek atışlarını absorbe etmeye çalışır.Kendi takımına gelecek zararı minimuma indirmeyi hedefler,neredeyse tüm hasarı kendi üstüne almaya çalışır çünkü ADC ve APC’sini rahat ettirmeye onları takım savaşında rahat bir pozisyon alarak takım savaşını kazandırmaya çalışır.Genellikle tankın görevi budur.

Orta koridor APC ya da suikastçı karakterler alınır ve orta koridorun görevi zordur hem baskın yememeye çalışmak hem koridorunu iterek karşısındaki sihirdarı darlamaya çalışıcak ve bu kadarda değil ormanda bir hareketlilik gördüğünde yardıma gidicek ve bu kadarda yetmezmiş gibi hem üst koridora hemde alt koridora yardım edecek.Basit bir örnekle ele alalım siz orta koridor oyuncususunuz koridorunuzu ittiniz ve baktınız ki üst koridor oyuncunuz zorda ve karşı takımdaki üst koridor oyuncusu itiyor.Kendi oynadığınız koridoru belli bir süreliğine bırakıp ona yardıma gitmeniz gerekir.(roam)
Helede takım savaşına gelecek olursak.Karşı takımdaki herkes sizin üstünüze çullanacak ve siz onların yetenek atışlarından kaçmayı denerken karşı takımada zarar vermeniz gerekecek
yani diyecek olursak orta koridorun işi zor.

Ormancı tarafsız yaratıkları keserek(orman içindeki canavarlar)seviye atlamaya çalışır genellikle kırmızı ve mavi güçlendirmeyi aldıktan sonra ve bunun yanına da bir orman yaratığını keserek 3.seviye olur.Bundan sonra da karşı takımdaki koridorunu iten bir sihirdara baskın atar ama baskın atmak o kadar kolay değildir.Belli bir seviyedeki oyuncular baskın yememek için kontrol totemi ve normal totemler atarak baskını önlemek ya da baskın olacaksa bile biraz daha erken davranarak alacağı hasarı minimuma indirgemeyi dener ve ormanın görevi bununla da kalmıyor.Baron güçlendirmesi,Ejderhayı almaya çalışır. Tabi bunları almak kolay değildir takımca hareket edilmelidir.Ejderha demişken Eski Ejderha’nın yerini dört Element Ejderi aldı.ve birde kadim ejder. Bu Ejderlerin adları Dağ Ejderi , Alev Ejderi , Bulut Ejderi , Okyanus Ejderi. Her biri katledildiğinde takımınıza güçlü birer kalıcı güçlendirme sağlıyor ve bu aynı türden ejderler katledildikçe bu güçlendirmeler birikiyor. Yani 4 Element ejderlerinin her biri kalıcı etkide bir buf veriyor. Ve bu kalıcı etki her aynı tür ejder kesildiğinde birikiyor.

Dağ Ejderi League of Legends ekibinin tabiri ile Kulelere ve Destansı yaratıklara vurduğunuz hasarı artırarak görev yapma bilincinizi ve gücünüzü pekiştirir.

Dağ ejderi Katledildiğinde Sırasıyla her seviyede %10 / %20 / %30 kulelere ve destansı yaratıklara hasarınız artıyor.

Alev Ejderi

Alev Ejderi takım savaşlarında ve birebir düellolarda rakip şampiyonlara verilen hasarı artırır ve Takım savaşlarında Alev ejderi etkisi olan takımı üstün kılacaktır.

Alev Ejderi alan takım her seviyede sırasıyla %8 / %16 / %24 Saldırı gücü ve Yetenek Gücü artışı etkisine sahip olacak.

Bulut Ejderi

Çatışma dışında hareket hızınızı artırarak gerek global görevlerde gerek team fight öncesi pozisyon alırken manevra kabiliyetinizi güçlendirir.

Bulut Ejderi Katledildiğinde her seviyede sırasıyla +15 / +30 / +45 Hareket hızınızı artırır.(Ç;atışmada Geçersizdir)

Okyanus Ejderi

Okyanus ejderi eksik can ve mananızda büyük bir yenileme etkisi sunuyor Bu özellik Fight öncesi dürtme ve toparlanma kabiliyetlerinizi geliştiriyor.

Okyanus ejderi katledildiğinde her seviyede sırasıyla 18sn / 12sn / 6sn de bir eksik can ve mana değerinizin %10 kada büyük bir değerini tamamlıyor.

Kadim Ejderha
Ejderhalardan aldığınız güçleri belli bir süreliğine arttırır ve gerçek hasar vurmanızı sağlar
Neyse konu çok dağılmadan kendi konumuza geri dönelim.
Alt koridor bu koridorda genellikle 2 kişi oynanır. Destek ve adc şimdi size destek ve adc yi tanıtalım kısaca adc dediğimiz rol bir nevi okçudur. Destek ise adından da anlaşıldığı üzere okçusuna yani taşıyıcısına yardım eden kişidir. Ama işte bu koridoru kazanmakta basit değildir 2 kişinin birbirine uyumlu olması gerekir burada çoğunlukla ipler desteğin ellerindedir ve en büyük görevi belli yerlere totem atmaktır kendilerine gelecek baskını minimuma indirgemek ve haritada ne olup bittiğini görmek ister ona göre adc sine koridorda rahat oyna ya da itebilirsin der ve bu kadarla da değil. Destek adcsini canı pahasına korumalıdır. Şaka yapmıyorum gerçekten canı pahasına korumalıdır çünkü onu koruyamazsan bir şey yapamazsın oyunda sıkılırsın kaybedersin basit bir örnekle açıklayalalım. Destek anne diyelim adc de küçük çocuğu siz çocuğunuzu ne kadar korursanız ne kadar iyi beslerseniz o kadar güçlü kuvvetli olur ve ileride size sahip çıkar. İşte bu durum aynı Destek ve ADC ikilisini anlatıyor. Bende bir destek oyuncusu olarak şöyle diyeyim size adcnizi ne kadar korursanız ve kill imkanı tanırsanız o kadar oyunu kazanma oranınız artar ve oyundan zevk alırsınız.