Lol Ligler Takımlar Ve Puan Sistemleri

League of legends Dünya’ da en çok sevilen moba oyunlardan bir tanesi. Özellikle espor konusunda ilklere imza atan ve esporun gelişmesine destek çıkan Riot games tarafından piyasaya sürülen ve kısa sürede milyonlarca indirme işlemi uygulanan oyun için esporun öncülerinden olduğunu söylesek yanlış olmaz.

League of legends da ilk açılan sunucu, Kuzey Amerika sunucusudur. NA olarakta ifade edilen sunucunun ligine, NA Lcs ismi verilmiştir ki Türkçesi, Kuzey Amerika Şampiyonluk Serisi anlamına gelir. Na Lcs ve Dünya çapında taraflı tarafsız herkezin mutlak sevgisini kazanmış, Team Solo Mid ekibi de bu ligde mücadele eder.
Kuzey Amerika Lcs liginde 2017 yılında mücadele eden takımlar ;
Team Solo Mid (TSM)
Cloud9 (C9)
Flyquest (FLY)
Phoenix1 (P1)
Counter Logic Gaming (CLG)
Echo Fox (FOX)
Immortals (IMT)
Team Dignitas (DIG)
Team Envy (NV)
Team Liquid (TL)
Kuzey Amerika liginde maçlar üç maç üstünden ikisini alan kazanır şeklindedir. Puanlama sistemi galibiyet ve mağlubiyet üstüne kurulu olan ligde eğer iki takım beraberlik yaşarsa, oynadıkları maçlarda kimin üstün geldiğine bakılır.

League of legends ikinci sunucusunu Avrupalı oyuncuları için açtı. Eu West olarak geçen sunucunun Türkçe ismi Batı Avrupa sunucusudur. Avrupa sunucusunun ligine, EU Lcs ismi verilmiştir. Avrupa Ligi Şampiyonluk Serisi olarak çevirebileceğimiz sunucuda pek çok takım mücadele etmekte ve A ve B grubu olarak beşerlik iki grupta mücadeleler devam etmektedir. A ve B grubunun takımları birbirine karşıda mücadele eder fakat iki grubun sıralama sistemi gruplar içerisinde yapılır.
Batı Avrupa Sunucusu A grubunda 2017 yılında mücadele eden takımlar;
G2 Esports (G2)
Misfits (MSFIT)
Fnatic (FNC)
Giants (GIA)
Roccat (ROC)
Batı Avrupa sunucusu B grubunda 2017 yılında mücadele eden takımlar;
Unicorn Of Love (UOL)
H2K (H2K)
Splyce (SPL)
Team Vitality (VIT)
Origen (OG)
Batı Avrupa sunucusunda da puan sistemi üç maçın ikisini kazanana 1 puan şeklinde uygulanır. Gruplar arası karşılaşmalarında gerçekleştiği ligde heyecanı yüksek ve bol skorlu karşılaşmalar izlemek mümkündür.

League of legends da üçüncü sunucu olarak Türkiye sunucusu açılmıştır. Tamamı ile Türkçe seslendirme ile karakterlere can verilmiştir. Türkiye sunucusunun ligine verilen isim Türkiye Şampiyonluk Ligidir.
Türkiye Şampiyonluk Liginde 2017 yılında mücade eden takımlar;
Super Massive (SUP)
Oyunfor.Crew (CRW)
Hwa Gaming (HWA)
Team Aurora (AUR)
1907 Fenerbaçe Espor ( FB)
Galackticos (GAL)
Dark Passage (DP)
Galatasaray Esports (GS)
Türkiye liginde puanlama sistemi diğer liglere göre biraz farklıdır. 3 puan sisteminin kullanıdığı ligde iki karşılaşma üzerinden puanlama yürütlür. birer karşılaşma kazanılır ise 1 puan, iki karşılaşmayı kazanan taraf ise 3 puanı hanesine yazdırır.

Bir Cevap Yazın