Meta nedir Nasıl takip edilir ?

League of Legends her zaman güncel ve düzenli olarak da güncellenen bir oyun. Yeni gelen yamalarla birlikte bazı şampiyonların güçleri azaltılırken (Nerf) bazılarının güçleri de arttırılır (Buff) Bu değişiklikler de doğal olarak belli bir terimi ortaya çıkartır. Bu değişikliklere Meta adı verilir.
Meta, güçlenen şampiyonların belli olduğu, güçsüzleştirilenlerin belli olduğu bir havuzdur diyebiliriz. Güçlü şampiyonları Metadan takip eder, ona göre karakter seçimleri yaparız. Metayı takip etmenin en önemli faydası da budur zaten. Her şampiyonun belli avantajları vardır fakat bazı şampiyonlar daha öne çıkacağından, Meta takip edilir ve ona göre oyunlarınızda güçlenen şampiyonları seçip, güçsüzleştirilenleri de tercih etmeyip kazanma ihtimalinizi arttırırsınız.Peki Metayı nasıl takip edebiliriz? Pek çok yerden takip etmek mümkün. League of Legends şampiyonluk ligleri vardır. Türkiye’ de de devam eden bir lig vardır. (Beşiktaş E-Spor, Dark Passage, Super Massive) gibi takımlar mevcuttur. Aynı zamanda bu ligler yurt dışında da vardır ve bu ligleri resmi Riot Games kanallarından takip edebilirsiniz. Bunu takip etmenin yolları da twitch.com veya youtube‘dan canlı yayınlardan birini tercih edip izlemek. Önemli kısıma gelelim. Burada olan maçlarda profesyonel oyuncular her zaman Metadaki şampiyonları oynarlar. En güçlüler banlanır, kalan en güçlüleri en erken seçmeye çalışırlar. Yapmanız gereken oynadığınız koridorda tercih edilen şampiyonları tercih etmek. Seçilen şampiyonlar her zaman güçlü ve kazanma ihtimalini arttıracak şampiyonlar olduğu için profesyonel arenayı takip etmek çok önemlidir. Sadece şampiyonları kontrol etmeyin, takım oyunlarına, takım savaşlarına bakıp bir çok bilgi edinebilirsiniz.Bir başka Meta takip etme yolu da internet siteleridir. Bunun için yapılmış birçok internet sitesi vardır. B meta şampiyonlarını araştırabilirsiniz.
Metayı takip etmek oyununuzu kolaylaştırır. Yama değişikliklerini kontrol etmek farkındalığı arttırır. Bu yüzden yama notlarını okumadan geçmeyin.

Bir Cevap Yazın